پیشران ها و اختلال

مقدمه


سه شنبه شب من و همسرم در حال تماشای Shark Tank بودیم (من عاشق این نمایش هستم). مادر و پسری وارد صحنه شدند و پسر با اشتیاقی بازاریابانه خبر از محصولی آورد که ساده طراحی شده و می تواند تغییراتی را زندگی مردم ایجاد کند! کسب و کار ها را متحول کند. مادر Tim دریافته بود که می راه حل بهتری برای انجام کارهای شخصی خود نیاز دارد و پس از یافتن آن اقدام به تولید آن نمود. این روش و برای شما سالم‌تر و بهتر است. البته این مفهوم به اندازه ای برای رسانه‌ها کافی بود که توجه دکتر اوز را به این محصول قبل پیداش آن در بازار جلب نماید. کارشناسان برنامه همگی با حالتی عصبی به این مفهوم می‌خندیدند و این Lori Greiner بود که در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده بود. چند هفته بعد من به طور اتفاقی یک شب دکتر اوز را تماشا می کردم و در آنجا این دونفره مادر و پسر با دکتر اوز درباره Squatty Potty صحبت می کردند و چگونگی فروش و استفاده وسیع مردم از آن را توضیح می دادند. آن‌ها صنعت لوله‌کشی را مختل کرده بودند! اخلال در بسیاری از اشکال ممکن است؛ این می‌تواند یک محصول یا سرویس مخرب باشد که یک تغییر در بازی های قبلیست. هم چنین Disruptions یا اختلال می‌تواند به عنوان در تغییر عادات مشتری، خواسته‌ها و نیازهای متفاوت ظاهر شود. می توان بعنوان یک نمونه از Kodak نام برد که مشتریانش در حال رفتن به دنیای دیجیتال هستند، در حالی که Kodak سعی داشت به رفتارهای مشتری قبلی کمک کند. که این باور می تواند یک چهار پایه پلاستیکی ساده و سفید که در سرویس بهداشتی فرنگی به شما کار گرفته می شود باعث مولتی میلونر شدن یک خانواده در یوتا شود.
به واسطه شرکت‌های فناورانه و رهبران شرکت نوآور یک کلمه بزرگ و تاثیرگذار در حال رد و بدل شدن است و در عین حال درک درستی از شاخص رشد و جهانی سازی بوجود آمده که بدون پیشروندگی و هدایت نمی‌توانست اتفاق بیفتد در کنار این حرکت عواملی دست به دست هم می دهند تا نیروی پیشرو قبل از اینکه بتواند به سطح بعدی تبدیل شود، آشفته و مختل شود.

اختلال و تکنولوژی


در فرهنگ لغت وبستر اختلال به معنی “عمل یا فرآیند قطع چیزی، وقفه یا وقفه در مسیر عادی و یا ادامه فعالیت، فرآیند و غیره. “ می باشد. اختلال در تکنولوژی به طور قابل‌توجهی باعث تغییر مسیر کسب ‌وکار و یا کل صنایع می‌شود. این امر اغلب شرکت‌ها را مجبور می‌کند تا روش هایشان را تغییر دهند تا برای از دست دادن سهم بازار خود تلاش نمایند ولی باعث اختلال در محصول یا خدمت آنها می شود.
بعنوان مثال توسعه فنی سریع در بازار برای لوازم الکترونیکی و توجه به حجم بالای اطلاعات و وسایل ارتباطی جمعی و بکار گرفتن آنها در داخل خودرو روز به روز در حال افزایش است. همه این وسایل، توجه رانندگان را به خود جلب می‌کنند و این حقیقت را نادیده می‌گیرند که “رانندگی” وظیفه اصلی راننده است. از یک طرف، دستگاه‌های جدید به منظور افزایش آسایش ، بهره‌وری و امنیت در صورتی که به طور عاقلانه استفاده شوند، افزایش‌یافته است و از طرف دیگر، صاحبنظران در برابر مشکل اختلال هشدار می‌دهند.


پیشران ها یا Drivers


پیشران ها عوامل تأثیرگذار بر روندها و رویدادها و اقدام ها و تصاویر که ممکن است آینده های متمایزی پدید آورند. در متون آینده اندیشی، پیشران ها اشاره به نیروهای عمده شکل دهنده آینده جهان دارد. بدیهی است که پیشران‌ها به صورت غیرمستقیم بر حوزه های مختلف تأثیرگذارند. به‌عبارت دیگر، مولفه‌ها یا عوامل اصلی متشکل از چند روند که باعث ایجاد تغییر در یک حوزه‌ی مورد مطالعه می‌باشند.
به عنوان مثال شرکت اپل کار بر روی صفحات لمسی را برنامه ریزی و پایه گذاری کرد ولی نکته اینجاست که چه کسی این ایده را به عنوان اولین نفر به این شرکت آورد یا چه کسی برای اولین بار به این موضوع فکر کرد پیشران ها میتوانند عواملی باشند که فرد یا افراد را به سمت این گونه تفکر و طرح هدایت نمایند.
پیشران یا درایور می تواند فرد ، فرایند ، و یا یک سری از عوامل محیطی و یا سازمانی که مجموعه را به سمت استفاده از یک تکنولوژی نوآورانه و یا هدفی جدید و محصول جدید هدایت می نماید یا می‌توان اینگونه گفت که پیشران می‌تواند کنترل محصولات را به عهده گیرد.

پیشران ها و اختلال


با شناسایی این احتمال که تکنولوژی‌های دارای عملکرد پایین‌تر ممکن است متصدیان ایجاد کننده ی آنرا را جابجا کنند ، مفهوم تکنولوژی‌های مختل کننده یا آشوبگر می تواند تاثیر عمیقی بر روشی بگذاردکه در آن محققان و مدیران به رقابت فن‌آوری نزدیک می‌شوند. در حالی که پدیده تکنولوژی‌های آشوبگر به خوبی مستندسازی شده ‌است، محرک‌های نظری زیربنایی اختلال تکنولوژی کم‌تر شناخته‌ شده هستند. با بررسی این که چگونه مصرف کنندگان ، فن‌آوری را ارزیابی می‌کنند و چگونه این ارزیابی به عنوان عملکرد بهبود می‌یابد، بینش نظری جدیدی را در مورد تاثیر ساختار بازار تقاضا بر پویایی رقابتی ارایه می‌دهد.
شرح و تفسیر نتایج رقابت فن‌آوری ، تمایل به تمرکز بر تعاملات متقابل شرکت‌ها و فن‌آوری داشته‌است. در سطح فن‌آوری، نتایج اغلب به فرسودگی مسیر توسعه فن‌آوری فعلی نسبت داده می‌شود. در سطح شرکت، چالش های مدیریتی و تهدیدهای جابجایی آنها اغلب منجر به عدم تمایل به سرمایه‌گذاری‌ های فن‌آوری موجود نسبت داده می‌شود و ناتوانی در اتخاذ مهارت‌های لازم برای همراه شدن در تکنولوژی‌های جدید نیز یکی دیگر از ابعاد اختلال بر انگیز هستند.
با این حال، بررسی نزدیک‌تر در رقابت های فن‌آوری نشان می‌دهد که انتقال‌های فن‌آوری لزوما به دلیل محدودیت‌های ذاتی فن‌آوری فعلی نیست ، توانایی فن‌آوری جدید برای ارایه عملکرد ، یا عدم توانایی متصدیان در مهارت‌های جدید نیز می تواند نقش داشته باشد و در حالی که این عوامل مهم هستند، موارد متعددی که از وابستگی و عدم تصمیم صحیح متصدیان که با این موانع رودررو هستند نیز موجود است.
یکی از تاثیرگذارترین نقش ها در آینده ی فناوری نقش پیشرانها و برنامه ریزی اختلال در رقابت فن‌آوری و بررسی تکنولوژی‌های آشوبگرانه بوده‌است. تکنولوژی‌های آشوبگر فناوری‌هایی هستند که یک بسته عملکرد متفاوت از تکنولوژی‌های اصلی را معرفی می‌کنند و از فن‌آوری‌های اصلی در امتداد ابعاد عملکرد که برای مشتریان اصلی بسیار مهم هستند. به این ترتیب، در رشد اولیه خود، آن‌ها تنها به بخش‌هایی که ارزش عملکرد بدون استاندارد را دارند، خدمت می‌کنند. متعاقبا، توسعه بیشتر، عملکرد تکنولوژی آشوبگر را بر روی مشخصه‌های مسیر اصلی به سطحی که برای راضی کردن مشتریان اصلی کافی است، افزایش می‌دهد. در حالتی بهبود یافته، عملکرد تکنولوژی آشوبگر از عملکرد استاندارد ارایه‌شده توسط تکنولوژی اصلی ایجاد شده پایین‌تر است، که خود نیز در حال بهبود است. اختلال تکنولوژی زمانی رخ می‌دهد که علی‌رغم عملکرد پایین آن بر روی ویژگی‌های کانونی، تکنولوژی جدید، جریان اصلی را از بازار اصلی جابجا می‌کند.

توسط محمد رضا بهمنی

دیدگاهتان را بنویسید