رویایی طولانی

راهسون واقعیتی مجازیست و شامل یک سری ابزار رایگان و تکامل یافته می باشد که مدیریت آن‌ها جزو بزرگترین دغدغده های افراد عادی جامعه ، کارآفرینان، مدیران ، کارمندها ، معاونین سازمان های بزرگ و … است.


کاربر این سامانه می‌تواند یک کاربر عادی باشد یا یک سازمان با بیش از ۲۰هزار عضو و یا جامعه‌ای با میلیون‌ها نفر که نیاز به تسریع در امور خود دارند. در یک سازمان بزرگ حذف کاغذ و تسریع در بروکراسی را موجب می‌شود و در یک شخص عادی نیز اون را به سمت کارآفرینی هدایت می‌کند و از انفعال افراد جلوگیری می کند. با سالها تحقیق و چالش با سامانه های مختلف مدیریتی کشورهای توسعه یافته برای اولین بار سندی تهیه شد موجبات تحولات فردی تا سازمانی را ارائه می کند. این سند اساس تهیه و توسعه تاران شد و امروز تاران با پردازش ابری در خدمت است تا موجب ارتقای استفاده کننده های آن باشد.
این سامانه یک سری ابزار کامل و مرتبط به هم را بصورت یک‌جا و رایگان در اختیار کاربران خود قرار میدهد ، این ابزار به شرح زیر است :

 1. مدیریت کامل نامه نگاری فردی ، سازمانی
 2. مدیریت ، ساخت و نشر فرآیندهای یک شخص تا یک سازمان بزرگ هلدینگ با استاندارد
 3. مدیریت اسناد و نسخه سازی
 4. مدیریت به اشتراک گذاری محتوا
 5. مدیریت فایل‌های ابری
 6. مدیریت ساختاری سازمانی
 7. مدیریت محصولات و خدمات
 8. مدیریت دبیرخانه ها و مراکز تولید اسناد
 9. مدیریت یافتن افراد کارآمد ، همکاری و استخدام
 10. مدیریت اطلاعات تماس افراد و به اشتراک گذاری
 11. مدیریت ساختارها و چارت های سازمانی
 12. مدیریت پروفایل – لایک و به اشتراک گذاری سوابق جهت همکاری
 13. و …

تیم ایده پرداز و طراح این پروژه از سال ۱۹۹۹ تا کنون فعالیت‌های بی شماری را در حوزه تجزیه ، تحلیل و طراحی نرم‌افزار های سازمانی و فردی در ایران و خارج از آن در کارنامه خود دارند و تجربه ی تمامی این فعالیت‌ها امروز در تاران ارائه شده است. هر کدام از این ابزارها قبلاً توسط تیم تاران در سازمان های بزرگ طراحی شده و از ابتدای سال ۲۰۱۳ تا امروز این تیم با نگرش‌های جدید در یک چرخه توسعه و تولید در حال ارایه ی خدمات هستند ابزارهای مختلف این سامانه هر کدام در بازارهای ایرانی و یا خارجی با قیمت هایی بیش از ده هزار دلار ارائه می‌شوند و سرویسی که تاران بصورت ابری ارائه میدهد ممکن است برای فرد یا سازمان بیش از سیصدهزار دلار هزینه داشته باشد که ما با هدف تببین تفکر کارآفرینی و تسهیل در امور وقت گیر آن را بصورت رایگان در اختیار کاربرانمان قرار می دهیم. این ابزار بصورت حساب شده‌ای با هم در ارتباط هستند کاربرانمان از هر گونه کار اضافی معاف میشوند.
سازمان ها و افرادی که ما با آن‌ها بوده و یا هستیم :

 • صدا و سیمای جمهوری اسلامی ( اداره کل طرح و برنامه – شبکه العالم – شبکه الکوثر – شبکه پایداری – پروژه IPTV )
 • وزارت صنایع جمهوری اسلامی ایران ( سامانه های مدیریت ارباب رجوع )
 • وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران ( شرکت صنایع فولاد توان آور آسیا – شرکت التواسل – شرکت توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح – شرکت ارغوان گوشت – شرکت کلسیم کربنات کاشان)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایران ( مرکز پوست و انجمن زیبایی و جراحی لیزر )
 • فولاد مبارکه اصفهات ( شرکت هلدینگ نقش جهان – پارس فولاد مبین – فولاد زاگرس)
 • شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشور ( صبا فولاد خلیج فارس )
 • مؤسسه ناجی پژوهش ( امنیت پروژه کارت سوخت )
 • و …

واقعیت مجازی تاران روز به روز در حال رشد است ، این شبکه با بهره گیری از زیرساخت های مجهز و بروز و با بهره گیری از تکنولوژی های ذخیره سازی سریع و مدیریت بهینه شده ترافیک در یک چرخه ی توسعه ی دائمی قرارداد و کاربران این سامانه هیچ نگرانی درباره حذف یا درز اطلاعات ندارند. رمز ورود کاربران با استفاده استانداردهای امنیتی آبا بدون بازگشت و غیرقابل تجدید هستند و همچنین هیچ کاربر یا مدیری نمی‌تواند بدون مجوز اطلاعات طبقه بندی شده ی کسی را مشاهده نماید.


مدیریت فرآیندها چیست و چگونه کار می‌کند BPMS

سامانه ای که تمامی فرایندها و روندهای سازمان را مکانیزه می کند. و علاوه بر دقیق و سریعتر انجام شدن کارها، امکاناتی از قبیل پیگیری و پایش کارها، بایگانی کارها و همچنین گزارش گیری از آنها را بسیار آسان و سریع می کند.و در نهایت برای سازمان افزایش سود و بازدهی را داراست.
BPMS برای چه سازمان هایی لازم(مناسب) است !?

سازمان ها اغلب با مشکلاتی از قبیل، مدیریت کارها و فرایند ها، ارزیابی کارکد کارکنان، بایگانی و گزارش گیری از فرم های کاغذی، پیگیری کارها و … مواجح هستند ولی تمامی این مشکلات به راحتی با BPMS قابل حل شدن است.
امکاناتی که BPMS فراهم میکند

 • امکان پیگیری و پایش کارها در هر زمانی
 • بایگانی و ارشیو کارها
 • امکان گزارش گیری از فرایند ها در کمتر از 60 ثانیه
 • نظارت 100% ای مدیر بر تمام کارکنان و کارکرد آن‌ها

آیا BPMS هزینه است ?

هزینه خرید BPMS تقریبا با هزینه کاغذ و چاپ فرم های مورد نیاز یک سازمان در طول یکسال برابری میکند ، صرفه جویی ۱۱۰٪ در وقت کارکنان، انجام کارهای بیشتر در زمان کمتر با کیفیت بهتر در نهایت افزایش سود و بازدهی برای سازمان
چه فرایندهایی با BPMS قابل اجراست?

 • در واقع تقریبا تمام فرایند های سازمان را پشتیبانی می کند از جمله
 • فرایند های اداری(مرخصی، ماموریت، تسویه حساب، …)
 • فرایند های خرید و فروش (بررسی موجودی، خرید کالا، فروش محصول…)
 • فرایندهای تولید ( تولید محصول، انبار، ارزیابی کیفیت، …)

نتایجی که از پیاده سازی BPMS در یک سازمان مشاهده شده

 • تا 70% افزایش بازدهی در سازمان
 • تا 85% درصد کاهش در هزینه های اجرایی
 • تا 50% کاهش زمان در ویرایش و بهبود فرایند ها
 • تا 90% کاهش استفاده از کاغذ
 • تا 110% افزایش سرعت در انجام کار ها

پیش نیاز پیاده سازی BPMS چیست?

 • حذف کردن فرم های کاغذی و سیستم های سنتی از سازمان
 • احساس نیاز به سریعتر و دقیقتر انجام شدن کارها
 • داشتن فرایند های درست و صحیح

چرا سامانه مدیریت تاران ?

 • محیط ساده و کاربر پسند
 • دقت، سرعت و امنیت بالا
 • قیمت مناسب
 • استفاده شده توسط سازمان های معتبر اروپایی

بخش‌های مختلف شرکت تاران

حوزه های فعالیتی تاران در ۶ قسمت کلی :

هدف کلی : گسترش کسب و کار

انجام فعالیت‌های تعامل انسان و سایبر – آموزش – ساپورت و هلپ دستک – مدیرتی سازمانی

۱- Rahsoon Cloud

ارائه پکیج هایی در بستر ابرتاران که شامل ابزارهای مدیریتی سازمانی ، ارتباطی ، آموزشی و ساپورت آن‌ها

در این کلاد پنل های شامل خدمات ارتباطی ، آموزشی ، ابزارهایی در حوزه ی گسترش و ساخت کسب و کار ارائه میشود.

ملزومات = بدون باگ ترین باشد – موبایل آپ داشته باشد – بستر آماده برای پکیج های مختلف – سیستم مدیریت پرداخت بیلینگ – پشتیبانی غیر حضوری – امکانات فنی – آموزش
۲- Rahsoon Enterprise

ارائه پنل هایی در بستر به هر شخص که شامل ابزارهای مدیریتی سازمانی ، ارتباطی ، آموزشی و ساپورت آن‌ها

ملزومات = بدون باگ باشد – موبایل داشته باشد – بازاریاب – پشتیبانی کامل – آموزش
۳- Rahsoon Network

ارائه خدمات ارتباط سایبری بین کاربران ( ۱ و ۲ )

تمامی امکانات مورد نیاز برای ارتباط بین اعضا در نظر گرفته می‌شود که این ارتباطات دو جنبه سرگرمی و کسب و کار دارد. نسبت وزن امکانات سرگرمی و کسب و کار در لیست کامل امکانات تاران مشخص خواهد شد. پس اگر خواستیم لینکی برای تبلیغ بگذاریم متنش را می نویسیم ؛ اگر می‌خواهید پول در بیارید بیایید تو ؛

ملزومات = کاربر – ابزارهای ارتباطی –
۴- Rahsoon School

ارائه خدمات آموزشی ، مشاوره ای و تحلیلی در حوزه مدیریت و سامان

در تاران اسکول راه‌کارها و آموزش‌های لازم برای ساخت و گسترش کسب و کار و در نهایت پول در آوردن را به عموم مردم آموزش می دهیم

ملزومات = متخصص صنایع
۵- Rahsoon Support

ارائه خدمات پشتیبانی کامل برای ۱ و ۲ و۳ ( پشتیبانی حضوری فقط در ۲ )

در این قسمت یک سری ابزار اصلی شامل پلیس تاران – پشتیبانی فنی – اشکان

ملزومات = آدم و وقت
امکانات جاری :

پول – مکان – ۵نفر آدم
خط مشی :

امیر : تاران اینترپرایز و تاران ساپورت در وهله اول بمدت ۴ماه همزمان شروع می‌شوند و بعد از ۴ ماه تاران کلاد و تاران اسکول شروع می‌شوند بمدت ۱ سال بعد از یک سال تاران نتورک آغاز میشود. این قسمت لازم است برنامه ی زمانبدی داشته باشد که ارایه می‌شود و الویت با پول در آوردن است.

چرتی آشفته

اولین قدم برای تاران آماده سازی بستری است که در آن بتوان دمویی خوب و مؤثر را نمایش داد لذا برای این کار می بایست سایت تاران همراه با نسخه ی مخصوصی از تاران جهت ثبت نام رایگان پیاده‌سازی شود.

نقشه ی کلی بدین صورت است که ابتدا سایت و سامانه بصورت قابل ارائه ای آماده شده و بالا می‌آید و سپس اقدام به ثبت شرکت می‌کنیم و همزمان نیز دفتری تهیه می‌کنیم

البته در فاصله ی بین راه اندازی سایت تا تاسیس شرکت چهارچوب کار می بایست بدون عیب و نقص آماده شود و پس از آن اقدام به موارد ثبت و غیره وارد شد.

امروز که این سند را تنظیم می‌کنم با فاصله‌ای زیاد از رقبا در حال توهم کامل بودن سیستم هستیم و می بایست این سیستم با استانداردهای معمول نرم‌افزار که به آن اشاره خواهم نمود پیاده‌سازی شود.

هر گونه پرداختن به سایر مسائل قبل از بسته شدن این سامانه بعلت کمبود نیرو توسط امیر یا محمد مجاز نیست و تمرکز این دو تا پایان مباحث فنی فقط و فقط معطوف به‌ پایان رساندن اولین فاز از این پروژه خواهد بود.

این وب سایت می بایست شامل اطلاعات کاملی از دنیای تاران همراه با امکانات مختلف قرار گرفته در آن است. در دنیای تاران چند چیز حکم فرمایی می‌کند.
اولین قدم

و همیشگی ترین مسأله در تاران بروز رسانی وب سایت اطلاع رسانی است که بصورت همیشگی در جریان است، هر وقت زمانی پیدا شد اعضا می بایست اطلاعاتی چه به زبان فارسی یا انگلیسی در وب سایت بصورت کتگوری بندی شده قرار دهند.
قدم دوم

ثبت نام بصورت در سامانه ی تاران به شرح زیر است :

۱- ثبت نام می بایست کامل باشد و پس از ثبت نام کاربر بجای هدایت بسمت سامانه ، بسوی یک سری توضیحات هدایت شده و با کلیک دکمه ی بعدی یک سری اطلاعات اولیه از سامانه کسب می کند. این اطلاعات می بایست کاربردی و درباره ی سیستم باشد و استفاده از اهداف و غیره در این قسمت مجاز نیست. در اینجا می‌خواهیم کاری کنیم که کاربر بصورت کاملاً کاربردی با سامانه آشنا شده و اقدام به بروز رسانی پروفایل و سپس مدیریت شرکت خود نماید.

۲- پس از ثبت نام کاربر می بایست بسوی بروز رسانی و پست گذاری در پروفایل خود هدایت شود

۳- پس از ثبت نام می بایست ترتیبی اتخاذ شود تا ایمیل زیبایی برای کاربر ارسال شود و اولین ورود او را تبریک گفت

۴- در صفحه ی داشبورد کاربر بعد از ثبت نام یک سری آمار نمونه قرار گیرد و حتماً به کاربر اطلاع رسانی شود که می‌تواند با داشبوردها چه کارهایی انجام دهد

۵- بعد از ثبت نام توضیحاتی پیرامون فرآیندها و مدیریت آن‌ها و بستر های اطلاعاتی مورد نیاز می بایست به کاربر اعلام گردد

۶- بعد از ثبت نام کاربر می بایست درباره ی اتوماسیون اداری ، کنترل مستندات ، مدیریت تلفن‌ها ، مدیریت رویدادها و کارها ، نحوه ی مدیریت نوتیفیکشن ها و سیستم مدیریت استخدام توضیحاتی مختصر و کاربردی داده شود.
قدم سوم

محیا سازی و رفع اشکال های اولویت های ۴ یا ۵ گانه ی مدیریت فرآیندها بصورت کامل بطوری که هیچ پیامی بصورت انگلیسی ظاهر نشده و تمامی مسائل با زبان فارسی به کاربر اطلاع داده شود. ضمناً حتماً چند زبانگی لحاظ شود و مدل مدیریت زبان از مدلی همکنونی کلاینت ساید به سرور ساید تبدیل شده و با محلی سازی اصلاح گردد.

تمپلیت گزارش سازی حتماً قابل ذخیره شدن باشد

رفت و آمد کارها در هنگامی که کاری انجام می‌شود بشدت مشکل دار است و در مواقعی کاربر گیج می شود. بعضی وقت‌ها کاری شروع می‌شود آیکون ظاهر شده و پس از اتمام کار از لیست حذف نمی‌شود و می بایست کاربر رفرش کند

لیست صد و ده تایی خطاها و مسایل فرآیندها حتماً مورد بازبینی قرار گرفته و تمامی موارد تا پایان اسفند ماه بدون اینکه به سامانه آسیبی وارد نماید مرتفع گردد.

تا پایان اسفند ماه مهلت انجام کار بروی تسک و کل کار فعلاً فقط بصورت آلارم فعلاً پیاده‌سازی گردد تا در فروردین ماه بصورت کامل پیاده‌سازی گردد

مودال انتخاب افراد برای پابلیش با مدل جدید تعویض شود

انجام فرآیند بصورت زون و یا گروه نیز فعال گردد

قرار بود برای مدیریت کسی که کمترین کار را انجام داده و وظیفه به آن شخص سپرده شود کاری شود که می بایست در الویت قرارداده شود بطوری که یا در پایان اسفند ماه به پایان رسد یا فروردین ماه

سیستم فرآیندها بشدت در فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر دچار مشکل است که این یک بی آبرویی برای سامانه استاندارد

مدیریت فرآیندها هم‌اکنون بسیار سنگین است و می بایست برای فعلاً فقط باندل کاری کرد و پروژه را بست تا در خرداد ماه فریم ورک ها اصلاح شوند.

و لیست صدو ده تایی قرار بود تماماً تا پایان اسفند ماه به پایان برسد

پس از پایان این اصلاحات که بسیار فنی و زمانبر است و اگر برنامه نویس بخواهد سمبل کاری کند یا سریعاً به فکر تمام کردن آن باشد پروژه بعدها دچار بی آبرویی می‌شود و فعالیت کل مجموعه زیر سؤال می‌رود ، لذا نیاز است بجای پرداختن به امور تاسیس شرکت و یا تبلیغات ابتدا مسائل فنی سر و سامان داده شوند
قدم چهارم

آماده سازی اتوماسیون ، مدیریت دبیرخانه ها ، مدیریت منابع انسانی ، مدیریت پرسنل و شرکت ها ، مدیریت چارت سازمانی ، مدیریت زون ها ، مدیریت گروه‌ها ، مدیریت فایل‌های ابری ، مدیریت اسناد و مستندات ، مدیریت برچسب‌ها ، مدیریت پوشه ها ، مدیریت کاربران و دعوت کردن از آن‌ها ، مدیریت رویدادها ، مدیریت نوتیفیکیشن ها ، مدیریت آمارهای عددی ، مدیریت کش ها

جزو مسایل قدم چهارم هستند که از ملزومات اصلی سیستم است و سامانه تاران همراه این ابزارها ارایه می‌شود تا از دیگر رقیبان متمایز شود

شرکت ها و گروه‌های زیادی در ایران این پروژه را بطور و مدل های مختلف انجام داده‌اند و ما می بایست در کنار این‌ها حرف‌های تازه‌ای برای ارائه داشته باشم که متأسفانه فقط طراحی آنلاین و سهولت که بقیه هم البته دارند موضوع بحث ماست که به هیچ وجه قابل قبول نیست.
قدم پنجم

طراحی کاتالوگ ، فیلم‌ها و صداهای تبلیغاتی و آموزشی ، کارت و غیره
قدم ششم

ثبت شرکت تاران پردازان نوین – ثبت پروژه تاران در قوه قضاییه و …
قدم هفتم

شروع عمومی سازی و تبلغات عمومی ، تلوزیونی و محلی
البته تمامی قدم هفتم می بایست بوسیله یکسری مشاور تبلیغاتی و اصحاب رسانه صورت گیرد و مجدداً محمد و امیر بروی مسائل فنی تمرکز کنند که کار از دستشان خارج نشود

پس از قدم هفتم می‌توان فروش را شروع کرد

از امروز سوم اسفند ماه تا قدم هفتم سه ماه کار شبانه روزی باقیست که می بایست توسط این دو نفر انجام شود و هر گونه فعالیت پرت و خارج از محدود موجب ضرر و طولانی‌تر شدن قدم‌ها میشود

مدیریت چارت سازمانی و دعوت از دیگران

تو مربا چیزی که از همه مهم تر هست اینه که چه کسی کجای ساختار قرار گرفته

امروز دارم روی دعوت از کاربران برای استفاده از سامانه کار میکنم

به ذهنم اومد که تو قسمت مدیریت چارت سازمانی یه قسمتی رو بسازم برای ایجاد نام کاربری و رمز عبور برای کاربرها

اگر این قسمت رو تکمیل کنم لینک همکاران من رو ور میدارم :)))

به نظرم بهتره برای اون قسمت این کار رو بکنم :

۱- طرف واحد سازمانی رو میسازه

۲- روی اون کلیک میکنه

۳- روی دکمه ی ایجاد یا ثبت پرسنل جدید کلیک میکنه

۴- سپس ایمیل طرف رو وارد سیستم میکنه

۵- اگه سیستم اون ایمیل رو قبلا داشته باشه پیغام میده که ایشون قبلا ثبت نام کرده و یه دعوتنامه براش میفرسته

۶- در غیر اینصورت براش یه کانفریم ایمیل میفرسته

۷- و سپس طرف عضو شرکت میشه

حالا اینجا یه سری مسایل هست

اینکه حتما باید سیستم چند چارت سازمانه راه افتاده باشه

حالا برای اینکه کار امروز راه بیوفته مجبورم یه حرکت مختصر و مفیدی بزنم :

یه صفحه درست میکنم که نام و نام خانوادگی و نام کاربری و رمز عبور رو وارد میکنیم تو چارت سازمانی و براش اکانت ساخته میشه

معرفی مدیران سیستم

جامعه مجازی مدیران سیستم با هدف تسهیل در ارتباطات و مدیریت چرخه های پیچیده طراحی و پیاده سازی شده است.این جامعه مجازی امکانات زیر را برای افرادی که عضو آن میشوند بصورت کاملا رایگان فراهم می آورد :

مکانیزم ساماندهی مکاتبات

مدیریت و اجرای چرخه ی کامل مکاتبات برای هر فرد و مجموعه ای که با این فرد در ارتباط هستند ( در سازمان ها و شرکت ها بعنوان اتوماسیون اداری شناخته میشود ولی تفاوت های خاصی با اتوماسیون اداری سازمان ها دارد )تمامی روندهای موجود در اتوماسیون های سازمانی در این بخش مد نظر قرار داده شده است. هر کاربر برای خود یک کارتابل دارد که در این کارتابل پوشه های مختلفی مثل نامه های دریافتی ، نامه های ارسال شده ، پیش نویس ها ، دریافت شده ها ، آرشیو و سایر برچسب های پوشه هر نامه ای که بوسیله کاربری ارسال می گردد دارای یک امضا خواهد بود که نشان دهنده ی هویت و صحت نامه است .نامه های ثبت شده در سامانه دارای یک سری کدهای فنی هستند که تغییر در آنها را بعد از صدور و امضا غیر قابل انجام می نمایید.نامه ها در این سامانه می توانند دارای یک یا چند فایل ضمیمه باشند که بصورت Drag and Drop قابل استفاده هستند. ضمنا هر نامه دارای یک سری سوابق است که ضمیمه ی نامه میشوند و قابل مشاهده هستند بطوری که سابقه ی کامل نامه و چرخش های آن و وضعیت مطالعه آن قابل استعلام هستنددر این سامانه نامه ها را میتواند به هر اندازه که نیاز باشد ارجا داد و یک میز کار مشترک ایجاد نمود.در این سامانه یک چند کاربر می توانند بصورت هم زمان روی یک نامه متمرکز شوند و فعالیت 

 مدیریت ساختارها

 با کمی تغییر در ماهیت چارت سازمانی توانستم آن را طوری طراحی نمایم که کاربر بتواند خود را در ساختاری خود ساخته یا ساختاری که توسط دیگری ساخته شده قراردهد ) 

 همکاری

در این سامانه در صورت نیاز شما می توانید از یک سامانه کامل ثبت نام و گزارش گیری کامل بهره بگیرد – اگر جویای همکاران جدیدی هستید راه کاری کامل در سامانه طراحی شده است 

اسناد صادره و اسناد وارد

( در صورتی که سند ء بسته یا نامه ای به بیرون از سامانه صادر می کنید یا از بیرون وارد سامانه می کنید ء راه کاری کامل با فایل ساز و تمپلیت ساز برای کاربران در نظر گرفته شده است )

دبیرخانه ها

هر کاربر می تواند عضو یک تا چند دبیرخانه باشد ء منظور از دبیرخانه مرکزیست که کار کنترل بر اسناد را انجام میدهد

قابلیت ها

نسخه ای از این سامانه برای موبایل هم و تبلت ها نیز طراحی شده است. برای استفاده این امکانات کافیست با دستگاه همراه خود به سامانه مراجعه کرده و نسخه مخصوص را استفاده نمایید.

اتوماسیون اداری به سبک راهسون

سازمان خود را با راهسون مکانیزه کنید

سامانه مدیریت یکپارچه راهسون تمامی نیاز های شما را به نرم افزارهایی از جمله  CRM, ‌BPMS, اتوماسیون اداری و … برطرف می کند. در این سامانه تمامی ابزارهای مورد نیاز برای مکانیزه سازی سازمان وجود دارد همچنین راهسون سعی داشته تا بتواند این نرم افزارهای اداری را به ساده ترین شکل ممکن طراحی کند تا کاربر بتواند بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کند.
این ابزار بسیار پیشرفته به شکلی قیمت گذاری شده تا حتی شرکت های کوچک (بین ۵ تا ۳۰ نفر) هم بتوانند به راحتی آنرا تهیه کنند و از آن برای مدیریت کسب و کار خود استفاده کنند.

اتوماسیون اداری به سبک راهسون چه سودی دارد؟

بهره مندی از سیستم مدیریت مشتریان CRM بسیار پیشرفته
خودکار شدن تمام گردش های کاری سازمان ازجمله مرخصی, درخواست کالا و تمام گردش های کاری تخصصی کسب و کار شما
پیگیری و پایش کارها با کامپیوتر, تبلت و یا تلفن همراه خود
افزایش سرعت انجام کارها تا 70%
کاهش استفاده از کاغذ برای فرم ها و نامه ها تا 80%
بهره مندی از سیستم نامه نگاری و مکاتبات الکترونیکی راهسون
گزارش گیری از کارها و فرایندهای سازمان
بررسی و ارزیابی کارکرد کارکنان
و …

اتوماسیون اداری و سامانه راهسون برای شرکت های ۵ تا ۳۰ نفر:

بدون نیاز به سرور برای شرکت
ارائه سرور مجازی اختصاصی به هر سازمان
استفاده از سامانه به صورت اینترنتی در بستر ابر
هزینه بسیار کم
بهره مندی از پیشرفته ترین ابزارهای مکانیزاسیون سازمان و اتوماسیون اداری با کمترین هزیته
کاملا تحت وب
و …
اتوماسیون اداری و سامانه راهسون برای سازمان های بزرگ ۵۰ تا ۱۰۰۰۰ نفر:

نصب سامانه روی سرورهای مشتری
راه اندازی روی شبکه محلی شرکت
بدون نیاز به نصب هیچ گونه نرم افزار روی کامپیوترهای کارکنان
تماما تحت وب
بهره مندی از سیستم مدیریت فرایند کسب و کار ‌BPMS
تمامی ابزار های مدیریت چارت سازمان و منابع انسانی
قیمت بسیار مناسب
امکان یکپارچگی با دیگر نرم افزارهای سازمان
و …

راهسون با چه کسانی کار می کند؟

راهسون با نزدیک به دو دهه سابقه ای در صنعت تولید نرم افزار در سال ۱۳۸۸ بر روی دو حوزه تولید نرم افزارهای فرآیند محور (BPMS)، اتوماسیون اداری و ابزارهای تحول بروکراسی اداری متمرکز شد. راهسون تا قبل از سال ۱۳۸۸ بیش از ۵۰ پروژه نرم افزاری را برای سازمان هایی هم چون وزارت نفت ، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ، وزارت صنایع ، شرکت توانیر ، سازمان بازنشستگی کشور و … انجام داده بود که سپس تصمیم گرفت یک سامانه یکپارچه هوشمند مدیریتی را طراحی کند که که شامل BPMS, اتوماسیون اداری, مدیریت شعب و شرکت های holding, مخاطبین و …می باشد. تیم راهسون همچنین موسس شرکت های زیر نیز هست :شرکت دیده بان مسیر خاور میانهشرکت مبتکران افق پردازواحد تولید نرم افزار شرکت صنعت رایانهشرکت تارانفناوری اطلاعات صبا فولادفناوری اطلاعات آتیه فولادفناوری اطلاعات فولاد توان آورو…

دبیرخانه در جامعه مجازی راهسون

همکنون بحث مربوط به مراکز مختلف در دبیرخانه های مربا رو بستم و همچنین طراحی دو تا تمپلیت برای نامه های صادره آ۴ و آ۵ رو نیز تکمیل کردمالان می خوام دستورالعمل اجرایی اون رو بنویسم و ابلاغ کنم.

صورت مسئله :

یک دفتر مرکزی در تهران داریم و یک کارخانه در شهرکرد ، در دفتر تهران واحدی داریم بنام فنی مهندسی و دفتر مرکزی و همچنین در کارخانه نیز بطور کل واحد تولید نام گذاری شده استقرار است۱- دو نفر در کارخانه مسئول دبیرخانه کارخانه شوند۲- سه نفر مسئول دبیرخانه ی دفتر مرکزی میشوند۳- یک نفر نیز مسئول دبیرخانه ی فنی مهندسی مستقر در تهران میشودنوع شماره دهی در واحد های مختلف میبایست متفاوت بوده و کدهای منحصربفردی تولید نماید.

تعاریف مورد نیاز :

نامه ی صادره : هر نامه ای که شرکت ، صادر کننده ی آن بوده و گیرنده ی آن شرکت یا شخص غیر عضو  شرکت صادر کننده باشدنامه ی وارده : هر نامه ای که از بیرون شرکت صادر شده و به شرکت ارسال می شود. شرکت ها : هر شرکتی یا سازمانی که بعنوان گیرنده یا فرستنده ی نامه هستندگروه شرکت ها : تمامی شرکت ها در سامانه می بایست در یک گروه قرار گیرند مثلا گروه سازندگان ورق ، گروه هلدینگ توانمندسازی ، گروه قوطی سازها و ..

نامه های صادره:

در صدور نامه های صادره سعی کرده ام کاربر را از ورود به نرم افزارهایی مثل ورد بی نیاز کنم ، بطوری که کاربر بتواند متن نامه را وارد ، جدول کشی نموده و بیشتر فعالیت های ورد را همان تحت وب انجام داده و آنرا بروی سربرگ مصوب سازمان پرینت گرفته و آنرا برای امضا به مدیرعامل ارائه دهد.

توجه داشته باشید نامه ی صادره وقتی رسمیت پیدا می کند که امضا شده ی آن ضمیمه گردد. در صورتی که نامه ی صادره ای ضمیمه ی امضا شده نداشته باشد جزو شماره های راکد تلقی می گردد.

چرخه ی کاری برای ایجاد یک نامه صادره بصورت زیر میباشد :

ابتدا مدیرعامل به منشی خود می گوید یک نامه ی پیش نویس تهیه نماید

منشی نامه ی پیش نویس را برای مدیرعامل ارسال می کند

مدیرعامل پیش نویس را مشاهده و در صورت نیاز ویرایش نموده و مجددا برای منشی جهت اصلاح ارسال می نماید

البته مدیرعامل می تواند خود مستقیما نامه را به دبیرخانه ارسال نماید و یا این کار را به منشی خود بسپارد.

سپس مسئول دبیرخانه از روی نامه ی مدیرعامل وارد قسمت ایجاد نامه ی صادره در دبیرخانه شده و اقدام به ایجاد یک نامه ی صادره می نماید و سپس آن نامه را در دو نسخه  بروی سربرگ چاپ می کند ، یکی را ارسال می کند به شرکت بیرونی و دیگری را بایگانی نموده و این بایگانی شامل حفاظت فیزیکی از نامه و همچنین اسکن نمودن آن و ضمیمه نمودنش میشود. ضمنا پس از ضمیمه نمودن نسخه امضا شده ، نامه بسته شده و هرگونه تغییر روی آن غیر قابل انجام خواهد بود.

نحوه ی ایجاد نامه ی صادره :

۱- وارد سامانه شوید : لینک ورود به سامانه  

۲- از ستون سمت راست بروی دکمه دبیرخانه کلیک کنید

۳- در صفحه جدید از منوی بالا ایجاد نامه ی صادره را انتخاب نمایید

۴- همکنون صفحه ایجاد نامه ی صادره ظاهر شده است ، برای ثبت نامه ی صادره حتما باید یک یا چند شرکت بعنوان شرکت (های) دریافت کننده ی نامه مشخص شوند. در این قسمت شما می توانید نام شرکت را جهت درج در قسمت دریافت کننده ی نامه ویرایش موقت نمایید ، این ویرایش باعث ویرایش نام شرکت نمی شود و فقط برای چاپ نامه بکار میرود. در این لیست فقط آخرین ۳۰ شرکت وارده شده نمایش داده میشود ، شما می توانید نام شرکت را سرچ نموده و آنرا در جستجو نمایید. توجه داشته باشید تمامی شرکت ها در گروه هایی ساماندهی شده اند و نام شرکت ها زیر شاخه ی گروه هایشان است

۵- شما می توانید با انتخاب دریافت کننده های رونوشت مشخص نمایید که رونوشت این نامه برای چه کاربرهایی ارسال گردد. این رونوشت ها در قالب نامه ی داخلی برای کاربران انتخاب شده ارسال شده و نام آنها در انتهای نامه صادره ذکر میگردد

۶- موضوع نامه ، تاریخ و … را وارد نمایید

۷- در صورتی که نامه ی صادره شما ضیمه ای دارد آنرا می توانید آپلود نموده و همراه با نامه جهت درج در سوابق ذخیره نمایید

۸- متن نامه را وارد نمایید. در قسمت ورود متن نامه امکاناتی در نظر گرفته شده است که به کاربر این امکان را می دهد تا دیگر به نرم افزارهایی مثل ورد مراجعه نکند و تمامی نیازهای خود را با استفاده از آن مرتفع نماید. امکاناتی مثل جدول کشی ، تغییر مارجین ها و … که یادگیری آنها نیاز به تست و کار با ابزارهای آن را دارد

۹- بعد از ورود تمام اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نامه همکنون می تواند آنرا ثبت نموده و بر روی سربرگ خود پرینت نمایید.

۱۰- دکمه ی ثبت را بزنید تا صفحه مرور نامه صادره ی ثبت شده ظاهر گردد

۱۱- سپس در انتهای صفحه ی ظاهر شده دکمه PDF را انتخاب نمایید

۱۲- دکمه ی PDF به شما امکان میدهد که نسخه ی پی دی اف نامه را دانلود نموده و آنرا چاپ نمایید.

۱۳- دونوع دانلود برای نامه وجود دارد ، یکی دارای رونوشت و دیگری بدون رونوشت ، هر گاه خواستید می توانید به هر دوی آنها دسترسی داشته باشید.

نکات :

* حتما توجه نمایید که در کدام دبیرخانه فعالیت می نمایید

* کارتابل فعال شما در بالاترین نقطه ی سایت درج شده است

* بعضی از کاربرها بعلت موقعیت کاری خود به بیش از یک دبیرخانه دسترسی دارند که می توانند با توجه به نیاز خود و با استفاده از قسمت بالایی وب آن دبیرخانه ی مورد نظر خود را انتخاب نمایید

* در صورتی که موفق به ثبت نامه در دبیرخانه نمی شوید احتمالا مجوز استفاده از آن را ندارد ، در این صورت با مدیر سیستم هماهنگ نمایید

* در صورتی که بیش از یک دبیرخانه دارید بعد از انتخاب دبیرخانه ی دیگر یک بار صفحه اتوماسیون خود را رفرش نموده و از تغییر دبیرخانه پیش فرض اطمینان حاصل نمایید

 مدیریت شرکت ها :

با استفاده از دبیرخانه می توان لیست و بانک اطلاعات کاملی از شرکتها ساخت و مدیریت نمود ، هر شرکت میبایست دارای یک گروه باشد و در غیر اینصورت ثبت نمی شود. در این قسمت کاربرها می توانند نام شرکت مورد نظر را جستجو ، ایجاد ، حذف و یا ویرایش نمایند

توجه داشته باشد در صورتی که برای شرکتی نامه ی صادره ای ثبت شده باشد دیگر نمی توان آنرا حذف نمود ، فقط می توان آنرا ویرایش نموده یا گروهش را تغییر داد. لذا توجه داشته باشید که از صحت نام شرکت ثبت شده اطمینان حاصل نمایید.

همچنین می توانید گروه شرکت ها را نیز مدیریت نموده ، ویرایش و یا حذف نمایید. در صورتی که گروهی شرکت زیر شاخه داشته باشد دیگر قابل حذف نیست و می بایست قبل از حذف گروه ، شرکت های زیرشاخه آنرا تخلیه نمایید

با زدن دکمه ی ایجاد شرکت جدید در منوی بالا دبیرخانه یک صفحه ظاهر شده که به شما امکان ورود اطلاعات شرکت را میدهد و فقط نام و نام گروه آن اجباریست

نامه های وارده :

هر نامه ، بسته ، سی دی و یا شیٔ که از بیرون وارد شرکت میشود بعنوان نامه  ی وارده در نظر گرفته می شود ، اگر نامه بود اسکن میشود اگر قابل اسکن نباشد از آن عکسی گرفته شده و ثبت می شود و اگر چند بسته بود چند عکس گرفته شده و تمامی آنها بعنوان کاور و ضمایم در نظر گرفته خواهد شد

چرخه کار به اینصورت است که هنگامی که فکس ، نامه و یا هر چیز دیگری از بیرون شرکت وارد می شود به دبیرخانه تحویل داده میشود ، دبیرخانه آنرا ثبت نموده و سپس مهر ثبت شد را بروی آن زده و شماره سامانه را بروی آن درج نموده و بایگانی می نماید

همکنون این نامه وارده با انتخاب مسئول دبیرخانه در شرکت به کاربرهای مورد نظر ارسال می شود.

نحوه ی ایجاد نامه ی وارد :

۱- وارد سامانه شوید : لینک ورود به سامانه  

۲- از ستون سمت راست بروی دکمه دبیرخانه کلیک کنید

۳- از منوی بالایی ایجاد نامه ی وارده را کلیک نمایید

۴-انتخاب شرکت صادر کننده ضروریست و فقط یک شرکت را می توان بعنوان صادر کننده ی نامه انتخاب نمود

۵- موضوع نامه نیز ضروریست

۶- فایل کاور نامه ضروریست – این فایل همکان اولین عکس یا عکس کاور نامه است – لذا دقت نمایید این فایل به درستی بروی نامه آپلود شود

۷- انتخاب دریافت کننده ها – این قسمت به شما این امکان را میدهد تا بتوانید دریافت کننده های نامه وارده را انتخاب نمایید و توجه داشته باشد که آن نامه های وارده بصورت یک نامه ی داخلی درون سازمان به گردش خواهد آمد

۸- سپس دکمه ی ثبت را زده و کد سیستم را بروی نامه یادداشت نمایید

 سعی کنید نامه ها را بیشترین جزئیات ثبت نمایید تا در آینده بتوان راحتتر آن را جستجو نمود

موفق باشید

محمد رضا بهمنی

ایده جدید در جامعه مجازی

از سال ۱۳۸۵ با تأثیر گرفتن از فعالیتی که در حوزه های مجازی داشتم تصمیم گرفتم اقدام به ایجاد یک جامعه مجازی متمایز کنم.

با توجه به مطالعاتی که بنده در حوزه های مختلف جامعه مجازی داشتم متوجه  شدم که جامعه مجازی در حالی که اقدام به متصل نمودن افراد نموده و جوامع مجازی جدیدی را ایجاد می نماید ، بدون در نظر گرفتن سنخیت افراد از لحاظ جغرافیایی یا فرهنگی اقدام به بسط دادن فرهنگ مشترک بین آنها را دارد ، این فرهنگ مشترک مزایا و معیابی دارد بعنوان مثال بعد از فیزیکی شدن اجتماع یا از آنلاین به آفلاین تبدیل شدن این‌گونه ارتباطات ، افراد فعال در اینگونه ارتباطات در مدت زمان کوتاهی دچار آسیب های مختلفی می شوند که بدلیل شناخت کم و بالاگرفتن تفاوت های فرهنگی و پذیرش یا عدم پذیرش آنها شکل می گیرد.لذا تشکیل گروه‌های مجازی برگرفته شده از جوامع مجازی کنونی نوعی ارتباط نا منسوخ را ایجاد می‌کند و محیط های دوستی که موجبات پیشرفت افراد را فراهم می‌آورد تبدیل به یک سری محیط های سرگرمی غیر دانش و کمال محور می شوند. بنده با نظر به اینگونه اجتماعات که فقط پر کننده ی ساعات افراد عضو در آن است اقدام به طراحی شبکه ای کردم که در حین جذابیت رقابتی موجود در این‌گونه شبکه‌ها ، مسیری را برای کاربران فراهم می‌آورد تا ضمن سرگرمی موجبات پیشرفت‌های اجتماعی آنان نیز فراهم آمده و مسیری برای زندگی آن‌ها هموار شود تا از بطالت و نگرش‌های منتقدانه شبکه‌های موجود اجتماعی فاصله گیرند.

این نوع شبکه از طریق عضو گیری های رایگان خود ، کاربر مورد نظر را ترقیب به ایجاد یک کسب کار استراتژیک می نماید و به کاربر اجازه می‌دهد تا بتواند گروه های خود را تعریف و از افراد مختلف برای پیشبرد این هدف استفاده نماید. این افراد با امکانات متنوع رقابتی که در این جامعه مجازی گنجانده شده است می‌توانند به طرح کسب و کار یک کارآفرین کمک کرده و به سهم مشخص شده ی خود برسند و همچنین خود نیز به یک یا بی نهایت طرح و نقش برای خود تعریف کرده و اقدام به اجرای آن نماید.

البته مدل طراحی بکار گرفته شده در این سامانه به صراحت متن بالا نیست و در محیطی سرگرم گونه اقدام به هدایت کاربران می نماید. این سامانه یک سری ابزار رایگان را برای کاربران خود فراهم می‌آورد تا آن‌ها با استفاده از آن به اهداف خود نیل داده شوند.

ابزارهای رایگان این سامانه برای هر شخص بصورت کاملاً اختصاصی در نظر گرفته می‌شوند و همچنین شخص می‌تواند این ابزارها را در گروه های کسب و کار خود یا شرکت هایی که اقدام به تاسیس آن در سامانه کرده است استفاده نماید.

تهیه این ابزارها برای شرکت ها یا مجموعه ها هزینه‌های بسیار زیادی دارد و درگیری‌های مختلفی را برای کاربران آن فراهم می‌آورد ، بعنوان مثال برای یک مجموعه ی بیست نفره اصلاً به صرفه نیست نرم‌افزار اتوماسیون اداری خریداری نمایند و سالانه مبالغ مختلفی را صرف شارژ سالانه آن نماید.

تعدادی از ابزار های ارایه شده در سامانه که نامحصوص هستند به شرح زیر می‌باشد :

* اتوماسیون اداری و سازمانی با تمامی امکانات دبیرخانه ، کارتابل، پوشه بندی و برچسب گذاری نامه ها، آرشیو سازی، تعریف اسناد صادره ، وارده و داخلی ، تعریف بی نهایت دبیرخانه با فرمت های شماره گذاری مختلف و مدیریت آن‌ها برای یک گروه کسب و کار یا شرکت خاص ، امکان مدیریت ارسال های اسناد بر اساس چارت سازمانی

* تعریف ساختار استراتژیک گروه یا شرکت سازمانی معادل تعریف چارت سازمانی و دسترسی پست های سازمانی به یکدیگر و همچنین توانایی تعریف ساختاری های سازمانی هلدینگی و بسته و وابسته ی یکدیگر

* مدیریت پروفایل طرح ، گروه و یا شرکت و جهانی سازی آن‌ها و همچنین رقابتی نمودن آن

* مدیریت جذب و بکار گیری سایر افراد و عضو نمودن آن‌ها در طرح ، گروه یا شرکت مورد نظر. بعنوان مثال در نظر بگیرید قرار است یک سری افراد استخدام نمایید بطور معمول در روزنامه های آگهی چاپ نموده و یک ایمیل معرفی می نمایید و از افراد می‌خواهید که اقدام به ارسال زرومه نمایند و بعد از کنترل رزومه ها با افراد تماس گرفته شده و از آن‌ها دعوت می نمایید برای مصاحبه مراجعه نماید. در جامعه مجازی مربا برای هر گروهی که می‌خواهید تشکیل دهید می‌توانید یک آدرس اختصاصی داشته باشید به در روزنامه بجای آدرس ایمیل به افراد آدرس صفحه ی ثبت نام را دهید و سپس افراد بجای ارسال رزومه های مختلف با استانداردهای مختلف اقدام به پر نمودن فرم‌های شما می نماید و سپس جامعه مجازی کنترل فرم پر نمودن تا تکمیل فرایند عضو شدن آن‌ها را پیگیری خواهد نمود.

* مدیریت فرایندهای سازمانی ، هر فرایندی که در گروه یا شرکت شماست می‌توانید با ابزار طراحی Work-flow بصورت BPMN طراحی نموده و سپس فرم‌های مورد نیاز را نیز طراحی خواهید نمود و سپس در گروه‌های خود جاری می سازید. این‌گونه امکان تا همکنون ( ۱۳۹۳ ) در هیچ سامانه ای در به این صورت وجود نداشته و ندارد و برای داشتن آن می بایست هزینه‌های هنگفتی توسط مدیران ارشد یک سازمان یا شرکت ها صورت پذیرد.

* مدیریت پروفایل و جامعه مجازی دوستی کاربران که امکانات متنوعی برای پوشش کامل اینگونه ارتباطات فراهم آمده است تا ضمن پوشش سرگرمی محور بودن این شبکه‌ها موجبات رشد طرح ها و حرکت‌های مفید سازمانی صورت پذیرد

و … !

یکی از مهمترین مسایل در نظر گرفته شده برای مربا امکان جهانی سازی یک گروه ، شرکت یا سازمان است. سازنده ی شرکت می‌تواند با انتخاب نام جهانی برای شرکت خود آن را به چالش و کار با بقیه ی شرکت های ثبت شده نماید. در نظر بگیرید گروهی سازنده ی جعبه است در پروفایل شرکت خود نوشته است که سازنده ی قوطی است و نمونه‌های مختلفی از آن را در پروفایل خود قرار داده است. حالا شرکت دیگری در کار پخش میوه است ، در مربا امکاناتی مهیا شده است تا این دو به هم وصل شده و وارد فازهای مختلف کاری شوند.

حالا در نظر بگیرید گروهی طراح با هم قرار گذاشته‌اند طرح های مختلفی برای نقاشی برو دیوارهای خیابان‌ها با مدل های جدید اقدام نمایند و این را در پروفایل خود اعلام می نمایند. سپس گروه دیگری که با شهرداری منطقه ی فلان قرارداد بسته و بدنبال طرح های متفاوتی می‌گردد به هم وصل می‌شوند و در جریان کار و امور خود قرار می‌گیرند و از توانایی‌های هم استفاده می نمایند.

این جهانی سازی و فعالیت در شبکه امکان هر چه بیشتر مطرح بودن شما و گروه شما را در مربا بهینه سازی می نماید و دیگران در چهارچوب ساده‌تری می‌توانند به فعالیت‌های مورد نیاز خود پاسخ دهند.

ثبت نام در مربا :

هر شخص می تواند بصورت رایگان و آزاد در این جامعه ثبت نام نماید. برای ثبت نام فقط یک ایمیل و نام کاربری نیاز است و دیگر هیچ اطلاعات اضافه ای به زور از کاربر گرفته نمیشود ( مثل شماره موبایل ها و … )

بعد از ثبت نام کاربر مربا بصورت خودکار شرکتی/مجموعه یا سازمانی را برای کاربر مورد نظر تاسیس نموده و سپس برای این مجموعه ی تاسیس شده یک چارت سازمانی ساده ترسیم نموده و همچنین یک دبیرخانه ی پیش فرض با فرمتی پیش فرض آماده میکند

در نتیجه کاربر به یک محیط و میز کار آماده که بعد از ثبت نامش بصورت خودکار ساخته شد متصل می شود

البته از این به بعد کاربر خود می تواند بی نهایت شرکت / گروه / مجموعه / چارت سازمانی / دبیرخانه و … را ثبت نموده و عضو گیری نماید

بعد از این کار مربا یک اتوماسیون اداری همراه با یک مدل سیستم Paperless کامل با استانداردهای معمول در اختیار کاربر قرار میدهد.

کاربر می تواند برای شرکت / گروه / مجموعه طبق چارت سازمانی که ترسیم نموده عضو گیری نماید و از بقیه ی کاربرهایی که می خواهد آنها را استخدام نموده یا بصورت پاره وقت با آنها همکاری نماید دعوتنامه ارسال نماید

خود همین کاربر ثبت نام کننده هم می تواند عضو بی نهایت سازمان /شرکت / مجموعه شده باشد و خود نیز دارای شرکت هایی باشد و دیگران عضو آن باشند

امکاناتی که برای نیل کاربر یه این هدف در نظر گرفته شده به شرح زیر میباشند :

۱- مدیریت پروفایل : در این قسمت کاربر می تواند خود را بیشتر معرفی نموده و قابلیت های خود را شرح دهد

بوسیله ی پروفایل کاربر می تواند عضو گروه های دوستی شده و از جنبه های سرگرمی مربا استفاده نماید. در پروفایل می تواند اطلاعات خود را برای به چند محدوده ی دسترسی معرفی نماید : قابل مشاهده توسط همه – قابل مشاهده توسط تمام شرکت هایی که عضوشان هستم – قابل مشاهده توسط تمام شرکت هایی که ساخته ام

در مربا سعی شده کاربران را به سمتی هدایت نمود تا نسبت به تکمیل پروفایل خود اقدام نموده و با دیگران اقدام به ارتباط دوستانه نمایند. این ارتباط دوستانه بیشتر بسمت کاربردی و عملگرایانه هدایت می شود تا سرگرمی یا دوستانه و یا عاشقانه !

در پروفایل کاربر اطلاعات زیر موجود است :

۱- دنبال کننده ها

۲- دوستان

۳- شرکت ها / مجموعه ها / سازمان های عضو

۴- شرکت ها / مجموعه ها / سازمان های ایجاد شده

۵- پیاده سازی قسمتی برای مدیریت دسترسی ها به اطلاعات ذکر شده در بالا و نحوه ی مشاهده ی آن توسط افراد

۶- معرفی خود کاربر همراه با قابلیت های نوشتاری و اضافه نمودن عکس و …

۷- نوشتهای کاربر بصورت پست ها همراه با آرشیو و قابلیت لایک پذیری

۸- تعریف دو عکس یکی بعنوان پس زمینه و دیگری بعنوان عکس آواتار

ثبت و مدیریت  شرکت ها / مجموعه ها / سازمان ها و یا پروژه ها

این سوال مطرح می شود که چرا از نمی گویم ؛ شرکت ؛ همیشه تاکید دارم ؛ شرکت / مجموعه / سازمان ؛

چون نمی خواهم محدودیت بروی یک نام خاص مثل شرکت داشته باشم. بعنوان مثال شما می خواهید یک طرحی را شروع نمایید ، خوب در ابتدای کار خود بروی طرح کار می کنید ، سپس کار را شروع کرده و در وحله های مختلف افراد مورد نظر را در صورت نیاز به تیم خود اضافه می کنید ، حالا این تیم می تواند بصورت گروه باشد و یا اینکه شرکتی را برای این کار تاسیس می کنید و یا سازمانی را شکل می دهید و یا شرکت هلدینگی را ایجاد می کنید و شرکت های تابعه را با خود هماهنگ می کنید.

تمامی این موارد بصورت کامل در مربا پشتیبانی شده اند یعنی برای رسیدن به یک هدف کارآفرینانه یا کاری که در یک گروه در حال انجام است بهتر است در یک ساختار چینشی اعضا صورت پذیرد که من در مربا آنرا بعنوان چارت سازمانی تعریف نموده ام و کاربرم را به سمتی هدایت می کنم تا تشویق شود حتما این چارت را برای اعضای خود در نظر گیرد.

در اصل این چارت نظام هماهنگی را بروی طرح این فرد اعمال کرده و کاربر می تواند مدیریت بهینه تری بروی آن داشته باشد.

وقتی این نظام بروی کار روزانه یک شرکت / گروه / سازمان / طرح / … اعمال می شود و یک سری دستری ها برای اعضای گروه بر اساس چارت سازمانی و با نظر کارآفرین مورد نظر اعمال میشود می توان مدیریت بهتری بروی تیم مورد نظر داشت و هر وظیفه را در به اعضای خاصی سپرد و آنرا بدون تحت تاثیر قراردادن دیگر اعضا پیگیری نمود و به مجموعه ی بزرگتر پروژه بست داده شود.

شرکت ها / گروه ها / مجموعه ها / سازمان ها / …  ساخته شده  در مربا یک سری امکانات به شرح زیر دارند :

۱- پروفایل شرکت که شامل موارد زیر هستند :

۱-۱- عکس پس زمینه

۱-۲- معرفی محصولات – خدمات و … شرکت

۱-۳- معرفی شماره تلفن ها – ایمیل ها – آدرس ها و … همراه با مدل های مختلف دسترسی برای سطوح مختلف کاربران

۱-۴- معرفی مختصر

۱-۵- معرفی کامل

۱-۶- امکان بارگذاری عکس ، ویدئو و … بروی متون

۱-۷- امکان نمایش اعضا بصورت سطح بندی شده

۱-۸- امکان نمایش دنبال کننده ها

۱-۹- خبر گذاری و خبر رسانی

۱-۱۰- امکان لایک بروی محصولات – اخبار – مجموعه و …

۱۱-۱- امکان تغییر نام

۱-۱۲- امکان تعریف نام در دسترسی یا نام عمومی جهت شرکت در رقابت های جهانی سازی ( یکی از ویژگی های منحصر بفرد مربا )

۱-۱۳- امکان تغییر صاحب یا معلق سازی

۲- مدیریت چارت سازمانی

۲-۱-  سیستم طراحی چارت سازمانی

۲-۲- سیستم مدیریت دسترسی ها برای پست های سازمانی

۲-۳- تعاریف پست های سازمانی و پست های تو در تو و لینک به چارت دیگر برای پیاده سازی چارت های هلدینگ

۳- عضو گیری و مدیریت بکار گیری اعضا

۳-۱- سیستم مدیریت استخدام و نیروی انسانی جهت ساماندهی آگهی های جذب و بکارگیری (یکی از ویژگی های منحصر بفرد مربا )

بعنوان مثال مدیر یک شرکت می خواهد نیروهایی را استخدام نماید. بطور معمول یک آگهی در روزنامه چاپ نموده و یک ایمیل معرفی می نماید و افراد جویای همکاری رزومه ی خود را به شخص مورد نظر ارسال می نمایند. در یک پروژه من مسئول بررسی رزومه ها بودم ، در یک آگهی در روزنامه های کثیرالانشار بیش از ۳۰هزار رزومه برای من ارسال شد و مجبور شدم تمامی افراد شرکت را برای مطالعه ی رزومه ی این افراد بکار گیرم.

مجبور شدیم مجددا به همه ی ارسال کننده های رزومه پیام کوتاهی ارسال نمایم از آنها بخواهم به وب سایتی که به این منظور طراحی کرده بودم دعوت کنیم و از متقاضی ها خواستم فرم های آنلاین را پر کرده و کد پیگیری دریافت نمایند و سپس یک چرخه ی کامل در وب سایت برای امتیازدهی آنها به راه انداختم.

بنده قسمتی از این تجربه را برای بکار گیری در مربا استفاده نمودم.

بطوری که هر گاه مدیری خواست نیرو جذب کند در روزنانه بجای ایمیل یک آدرس وب سایت قرار می دهد و از متقاضی ها می خواهد به آن مراجعه نموده و سپس بقیه ی ماجرا از طریق مربا به راحتی قابل پیگیری خواهد بود.

۳-۲- مدیریت اعضا و اختصاص سمت های سازمانی به آنها

۴- مدیریت دبیرخانه

۴-۱- هر شرکت / مجموعه / … می تواند بی نهایت دبیرخانه داشته باشد و این دبیرخانه ها نقش عمده ای در مدیریت دسترسی های اعضا دارند

در دبیرخانه مدیریت اندیکاتورها صورت می گیرد.

در مربا اندیکاتور بر اساس سه نوع شماره صادر می کند : نامه های داخلی بین اعضا – نامه های صادره به بیرون – نامه های وارده

کاربر می تواند برای هر کدام از اینها نحوه ی شماره گذاری را تعریف نموده و از موتور تولید شماره های اندیکاتور مربا استفاده نماید

۵- مستندات

۵-۱- بکار گیری سیستم مدیریت مستندات در یک مجموعه همراه با مدیریت revision

این امکان را در مربا با توجه به تجربه ای قبلا در طراحی یک سامانه  مدیریت اسناد داشتم بکار بستم

البته به کاملی سامانه DMS نیست ولی امکانت خوب ساده ای برای رفع نیازهای شرکت یا مجموعه در نظر گرفته شده است.

اتوماسیون اداری (‌مدیریت مکاتبات در مربا )

این قسمت شامل تمامی امکانات مورد نیاز کاربر و اعضای تیم برای مدیریت نقل و انتقال اطلاعات است.

همانند تمامی اتوماسیون های اداری هر کاربر یک کارتابل داشته و تقسیم بندی های مختلفی نیز جهت ساماندهی نامه ها و اسنادی که بین خود در تبادل دارند.

در نظر بگیرد شما به تفیکیک شرکت ها و یا پروژه هایی که عضو آن هستید کارتابل هایی تفکیک شده دارید.

در این سیستم تمامی امکانات اتوماسیون ها و همچنین سیستم های مدیریت ایمیل در نظر گرفته شده است و کاربر می تواند بهترین استفاده را از این ابزارها داشته باشد :

۱- ارسال نامه ی جدید

۲- جواب دهی به نامه ها

۳- ارسال کپی نامه (‌Forward )

۴- مدیریت آرشیو

۵- آرشیو نامه های ارسال شده به تفکیک

۶- آرشیو نامه های دریافت شده به تفکیک

۷- آرشیو نامه های ارجاع شده

۸ – برچسب گذاری پویای نامه ها

۹- مدیریت نامه های پیش نویس و توانایی کار چند کاربر بروی یک نامه

۱۰- درج متن ، عکس ، ویدئو و … در نامه ها

۱۱- امکان هامش و یا پانویس گذاری روی نامه های ارجاع شده

۱۲- نمایش آماری نامه ها

۱۳- مشاهده سوابق نامه ها

۱۴- ارسال نامه همراه با امضای دیجیتال و یا بدون امضا

دبیرخانه

دبیرخانه در مربا یکی از پر استفاده ترین قسمت های این جامعه مجازی است.

در دبیرخانه نامه های صادره و وارده ثبت شده و اندیکاتور میشوند.

یعنی هر نامه ای که قرار است از شرکت جاری به شرکت دیگری زده شود و هر نامه ای که از شرکت های دیگر برای شرکت جاری زده میشود در این قسمت ثبت می شود.

این قسمت شامل موتوری است برای تولید پیش ساخته ها (‌templates) و می تواند نامه های شما را در محیط ورد بشما خروجی بدهد

یکی از بهترین امکانات استفاده شده در مربا مجهز کردن این جامعه مجازی به موتور جستجوی هوشمند با قابلیت وزن دهی بر جستجوهاست

این امکان با هدف جستجو در سوابق نامه های صادره با بهترین عملکرد در نظر گرفته شده است.

در این قسمت امکانات بهینه سازی شده ای جهت تسهیل در جستجو و دسته بندی نامه های دبیرخانه نیز در نظر گرفته شده است.

نرم افزار مدیریت کیوسک

هدف من طراحی نرم افزاریست که بتواند مدیریت تمام ابعاد و خدمات یک یا چند کیوسک برای یک یا چند شرکت را در نظر داشته باشد.

برای این کار از ابزارهای زیر استفاده می نمایم :

Django 1.6

Python 2.7

MySQL

AngularJS

MongoDB

در اولین قدم من پروژه ایجاد می نمایم و سپس کار بروی آنرا بصورت MVC شروع می کنم

البته در اینجا دو MVC داریم

۱- MVC سمت سرور

۲- MVC سمت کلاینت که فعلا به آن نمی پردازم

برای سمت ابتدا باید یک پلت فرم ابتدایی ایجاد نمود تا زیرساخت لازم جهت اجرای قسمت های نرم افزار را روی آن وارد نمود

خوب در نظر بگیریم که کاربر برای اولین بار سامانه را باز می نماید – ابتدا باید یک صفحه باز شود تا برای اولین بار دیتا دریافت نمود. این اطلاعات شامل کانفیگ اولیه ی وب سایت است که آیتم های زیر تشکیل میشود :

۱- نام سوپر ادمین و رمز عبور و ایمیل

۲- مشخصات ارتباط با بانک اطلاعاتی

۳- نصب مودل ها

۴- ورود به نرم افزار

بعد از ورود به نرم افزار کاربر می تواند به تعداد دلخواه شرکت وارد نماید و سپس برای هر شرکت ماژول های کیوسک فعال را انتخاب نموده و سپس آنها را پابلیش نماید

منتها در اولین قدم این مهم است که یک شرکت چگونه ساخته میشود و چه اطلاعاتی دریافت می نماید

خوب نتیجه میگیرم اولین قدم ساخت اطلاعات مربوط به شرکت ها در سامانه باشد

منتها برای طراحی شرکت ها ابتدا باید صاحب سیستم معرفی شود که در حد یک جدول پدر کلی است.

صاحبان سیستم هم اطلاعاتی دارند اععم از :

نام سازمان یا شرکت خریدار – نام خریدار – نام رابط – شماره تماس ثابت – شماره تماس همراه – آدرس